Prawo transportowe ze względu na swój międzynarodowy charakter oraz różnice kulturowe wymaga od uczestników obrotu towarowego znajomości prawa krajowego i międzynarodowego, w tym tzw. norm kolizyjnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obsługujemy Klientów z branży transportowej (przewóz towarów) i spedycyjnej w ruchu krajowym i międzynarodowym. Nasza pomoc obejmuje w szczególności:
- przygotowywanie i opiniowanie umów przewozu, spedycji oraz ogólnych warunków przewozu i innych umów dotyczących przewozu towarów zarówno na obrocie krajowym, jak i zagranicznym, w tym na gruncie Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR) i Konwencji wiedeńskiej o międzynarodowej sprzedaży towarów (CISG)
- tworzenie kontraktów handlowych w oparciu o Międzynarodowe Reguły Handlu (INCOTERMS)
- przygotowanie i opiniowanie wzorów zleceń transportowych
- opiniowanie umów zakupu, leasingu oraz dzierżawy pojazdów, umów o usługi remontu i modernizacji pojazdów, dzierżawy obiektów infrastruktury transportowej
- reprezentowanie w procesach sądowych dotyczących niewykonania lub nienależytego wykonania umów przewozowych (uszkodzony towar, ubytki towaru, opóźnienia w dostawie, dochodzenie odszkodowania w ramach postępowania reklamacyjnego i sądowego)
- reprezentowanie przed zakładem ubezpieczeń
- pozasądową i sądową windykację należności od kontrahentów
- doradztwo w zakresie rozpoczęcia działalności gospodarczej w obszarze transportu krajowego i międzynarodowego, wybór optymalnej formy prawnej działalności, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych
- prawo pracy w obszarze transportowym (m.in. wybór optymalnego systemu czasu pracy w transporcie i logistyce, kształtowanie systemu wynagrodzeń i pochodnych wynagrodzenia w transporcie (ryczałty za noclegi kierowców)
- reprezentacja przed Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Pracy, Urzędem Celnym i Skarbowym
- prawo transportowe – wykładnia przepisów